K tomu, aby nám hodinky dlouho a spolehlivě sloužily, je nutné se také o ně správně starat. Správnou péči nastavíme nejen podle typu samotných hodinek, ale také podle toho, jakým páskem jsou doplněny. Jinou péči budou vyžadovat sportovní hodinky a jiné to bude u hodinek určených pro společenské události.
- První zásadou, která platí v každé oblasti, je nevystavovat hodinky nárazům.
Je zřejmé, že kupříkladu pánské sportovní hodinky budou z odolnějších materiálů a není tedy zapotřebí obávat se, že se porouchají při prvním ťuknutí. Odolným sklem i plášťovým materiálem jsou vybavené také dámské sportovní hodinky.
Magnet může hodinky poškodit
Na hodinky jakéhokoliv druhu působí velice negativně magnet. Magnetické působení by mohlo zapříčinit změnu některých funkcí. Proto nikdy nenecháváme hodinky v blízkosti televize nebo reproduktorů. Mohla by nastat situace, že se na náročném turistickém výšlapu spolehneme na hodinky s GPS a díky magnetickému působení nám nedokáží najít správnou cestu. Hodinky jsou také vystavené prašnému prostředí a potu naší ruky. Proto je žádoucí čas od času je očistit. Pro vyčistění pouzdra docela postačí klasický kartáček na zuby. Rozhodně nepoužívejte žádné chemické přípravky. Kartáček jen namočte do vody a prostě vyčistěte.
- Na hodinky mohou také neblaze působit příliš vysoké nebo naopak příliš nízké teploty.
- Teplota by neměla přesáhnout 35 °C a klesnout pod -10°C.
Vysoké teploty mohou poškodit prakticky každou součást hodinek.Nedobře působí na vnitřní části, ale také se může znehodnotit plášť nebo pásek. Nízké teploty mohou mít za následek zpožďování hodinek. Dalším důsledkem je zkrácení životnosti baterie. Baterie quartzových hodinek by měla vydržet cca tři roky.